Haber
24 Mart 2020 - Salı 07:16
 
İngiltere'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi
İngiltere'de koronavirüs salgınlarının artması nedeniyle kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
DÜNYA Haberi
İngiltere'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Britanya Başbakanı Boris Johnson, Koronavirüs nedeniyle halkın evlerinden zorunlu kalmadıkça çıkmaması gerektiğini söyledi, ikiden fazla kişinin bir araya gelmesini yasakladı.

 

BBC'nin aktardığına göre; Britanya Başbakanı Johnson, bu akşamki ulusa sesleniş konuşmasında yeni tip Koronavirüs (Covid-19) kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. 

 

Johnson, insanların yalnızca zorunlu hallerde gıda ve ilaç alışverişi için evden çıkabileceğini söyledi ve ekledi şöyle devam etti:

 

"Bunun dışında günde bir kere egzersiz yapmak için evden çıkabilirsiniz. İşe gitmek zorunda değilseniz gitmeyin. Arkadaşlarınızla buluşmamalısınız. Aile üyelerinizle görüşmemelisiniz. Zorunda kalmadıkça sokağa çıkmayın.

 

Kurallara uymazsanız polis yaptırımda bulunacaktır. Elektronik mağazaları gibi hayati ürünler satmayan mağazalar kapanacak. İkiden fazla kişinin bir araya geldiği etkinlikler yasaklanacak. Bunlara düğünler dahil. Parklar açık kalacak egzersizler için fakat toplanmalar yasaklanacak. Hiçbir başbakan böyle bir önlem uygulamaya koymak istemezdi. Bu önlemleri sürekli gözden geçirecek, gerekirse bunları gevşeteceğiz."

 

"Herkes yalnızca bir kere gıda veya ilaç gibi zorunlu alışveriş, bir kere de egzersiz yapmak için sokağa çıkmalı"

 

Koronavirüs'ün Britanya'nın on yıllardır karşılaştığı en büyük tehdit olduğunu vurgulayan Johnson,  "Bununla hiçbir ülke başa çıkamaz, çünkü yeterince solunum cihazı ve doktor yok. Herkes aynı anda hastalanırsa Ulusal Sağlık Sistemi herkesi tedavi edemez. Herkese evden çıkmamasını tavsiye ettik. Çoğu kişi uydu. Bugün herkese bir çağrıda bulunuyorum: Sokağa çıkmamalısınız. Zorunda kalınca herkes yalnızca bir kere gıda veya ilaç gibi zorunlu alışveriş, bir kere de egzersiz yapmak için sokağa çıkmalı" diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İngiltere'de, sokağa, çıkma, yasağı, ilan, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı