Haber
22 Mayıs 2020 - Cuma 06:42
 
İzmir’de camide yine provokasyon! Bu kez de 'Yuh Yuh' çaldılar
İzmir'de dün yaşanan "Çav Bella"lı sabotajla ilgili bir kişi gözaltına alınırken, bu akşam üzeri de yine ezan sistemine sızılan bazı camilerden Selda Bağcan'ın 'Yuh yuh' şarkısı çalındı. İzmir Müftülüğü, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada olayın adli mercilere iletildiğini, merkezi ezan sistemine geçici süre ara verildiğini açıkladı.
İZMİR Haberi
İzmir’de camide yine provokasyon! Bu kez de 'Yuh Yuh' çaldılar

 

İzmir Müftülüğü, dün cami minarelerinden İtalyan partizan marşı "Çav Bella"nın çalınmasının ardından bugün de ildeki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapıldı. Bu kez cami hoparlörlerinden Selda Bağcan'ın şarkısı çalındı.

 

İzmir'de merkezi ses sistemi sabote edilerek cami hoparlörlerinden İtalyan partizan marşı "Çav Bella" çalınmasının ardından benzer bir skandal bugün de yaşandı. İzmir'in Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı camilerde hoparlörlerden  Selda Bağcan'ın 'Yuh yuh' şarkısı çalındı.

 

Bazı sosyal medya hesaplarından, kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapıldığı paylaşımları üzerine Müftülükten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, "Bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir" denildi.

 

MERKEZİ SİSTEM UYGULAMASI DURDURULDU

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir.Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir'de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir."

 

Öte yandan ikinci saldırının duyulmasının ardından sosyal medyada tepki yağdı. Birçok kullanıcı yapılmak istenen provokasyona dikkat çekti.

 

NE OLMUŞTU?

 

İzmir'deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmış, Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Olayla ilgili eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Özdemir gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir’de, camide, yine, provokasyon!, Bu, kez, de, 'Yuh, Yuh', çaldılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı