Haber
22 Mayıs 2020 - Cuma 07:29
 
Kılıçdaroğlu'ndan Cumhuriyet’e cezaya tepki
CHP lideri Kılıçdaroğlu Cumhuriyet’e verilen FAhrettin Altun cezasına tepki geldi. CHP lideri ‘Suçlu olmanın telaşıdır bu’ dedi.
SİYASET Haberi
Kılıçdaroğlu'ndan Cumhuriyet’e cezaya tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Basın İlan Kurumu tarafından Cumhuriyet gazetesine verilen cezaya tepki gösterdi, “Cumhuriyet gazetesinin yayımladığı ve Basın İlan Kurumu’nun yaptırımına gerekçe olan haberin neresi yanlış? Doğru haber ne zamandan beri suç oldu; yaptırım konusu oldu” diye sordu.

 

Dünyanın demokratik her ülkesinde bu gelişmenin tartışmasız bir şekilde haber olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin de son derece başarılı bir gazetecilik örneği gösterdiğini belirtti.

 

Cumhuriyet'ten İpek Özbey'e konuşan Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Unutulmamalıdır ki, halkın haber alma hürriyeti vardır. Eğer, Cumhuriyet gazetesi bu haberi görmeseydi, işte o zaman basın etiği ve ilkeleri açısından gazetecilik görevini yapmamış, halkın haber alma hürriyetini ihlal etmiş olurdu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı görevinde bulunan zat, bulunduğu makamın gücünü kullanarak bir vakıf arazisi kiralayacak; arazi üzerine yapılanlar, ilgili mevzuata aykırı olacak, sonra da Cumhuriyet gazetesinden susması istenecek? Bunun kabul edilebilir yanı yoktur. O makamda oturuyorsan, önce sen uyacaksın mevcut yasalara. Milyonlarca vatandaşımızın sağlığını etkilediği, ekonomik ve sosyal yaşamını zorlaştırdığı, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği pandemi sürecinde, ilgili zat vakıf arazisi peşinde koşuyor. Bu açgözlülük ve doymazlık bir gazete tarafından, gazeteciliğin evrensel kuralları çerçevesinde haber yapılıyor; ilgili zat rahatsız oluyor. Üstüne üstlük, bu doymazlığına danışmanlığını yaptığı AK Parti Genel Başkanı’nı da alet ediyor. Bozacının şahidi, şıracı misali... Kimin danışmanlığını yapıyorsan yap ama önce kanuna, hukuka saygılı ol. Bir de çıktılar, gazete ve haberi yapan gazeteci arkadaşımız hakkında ‘terör’ soruşturması başlattılar. O da yetmedi şimdi de Basın İlan Kurumu üzerinden sopa göstermeye çalışıyor. Suçlu olmanın telaşıdır bu.”

 

CHP lideri, “35 günlük ilan durdurma kararıyla mı korkutacaksın Cumhuriyet gazetesini! Başta Uğur Mumcu olmak üzere, çalışanlarını, kalemini satmayanları teröre kurban vermiş Cumhuriyet gazetesini bu yolla susturacakları mı sanıyorlar? Cumhuriyet’in, “Antalya Serik’teki 500 bin liralık rüşveti yazamayan” gazeteler gibi olmasını istiyorsanız, çok beklersiniz!” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıçdaroğlu'ndan, Cumhuriyet’e, cezaya, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı