Haber
17 Mayıs 2020 - Pazar 07:57
 
Koronavirüs pandemisi Dünya'yı nasıl değiştirdi?
Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, koronavirüs pandemisinin dünyaya etkilerini içeren rapor hazırladı.
DÜNYA Haberi
Koronavirüs pandemisi Dünya'yı nasıl değiştirdi?

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, Covid-19’un küreselleşmeyi, bilinen anlamda sona erdirdiği, bunun yerini “adalaşma” trendinin alacağını belirtti.

 

“Türkiye’yi Geleceğin Küresel Değer Zincirlerinde Konumlandırmak” adlı raporunda değerlendirmeler yapan ve “Küreselleşme sona ermiş gibi görünüyor.

 

Cumhuriyet Gazetesi'nin aktardığına göre; "Ekonomiler kendi adalarına dönüşüyor” diyen Kearney Türkiye Partneri Sean Wheeler, küresel markaların yerini yerel servisler ve ürünler, fiziki mağazalardan yapılan alışverişin yerini giderek artan oranda e-ticaretin alacağını öngördüklerini vurguladı. Wheeler, küreselleşme ile adalaşma dönemleri arasındaki farkları şöyle anlattı:

 

KORUMACILIK ARTTI

 

“Küreselleşme döneminde tedarik zincirleri çok katmanlı ve karmaşık bir nitelik taşırken Covid-19 sonrası adalaşma döneminde küresel değer zincirleri parçalanıyor; karmaşık sistemlerin birbirine olan ihtiyaçları gevşiyor ve liberal ticaret politikaları yerini korumacılık, ülkeler arası işbirliği yerini ise jeopolitik ve milliyetçilik alıyor.” Wheeler, küreselleşmenin yerini adalaşma trendine bırakmasından en fazla fayda sağlayacak ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini de belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, pandemisi, Dünya'yı, nasıl, değiştirdi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı